Kurumsal Giriş Bireysel Giriş
globe

Türkiye

Tüm Türkiyede

clock

7 gün 24 saat

Hizmetinizdeyiz

Araç Değer Kaybı

1. Değer Kaybı Nedir?

Değer kaybı, hasar gören aracın ikinci el piyasasındaki düşen değerini ifade eder. Hasar gören araç, en iyi şekilde tamir edilmiş olsa bile değerinde bir azalma yaşanacaktır. 

Örneğin kazadan önce eğer araç 500.000 TL’de alıcı bulabiliyor fakat kaza sonrası yapılan tamire rağmen hasar kaydı ve gördüğü işlem nedeniyle oluşan kayıptan ötürü artık aracın fiyatı 450.000 TL’ye düşüyor ise aradaki 50.000 TL fark araçtaki değer kaybıdır.

Riziko nedeniyle boya işlemi gören bir araç parçasının tekrar bir kaza geçirmesi sonrası tekrar değer kaybı olmazken; hasarlı parçanın değiştirilmesi değer kaybına neden olabilir.

Bu durum aracın satılmasını zorlaştırır ve 2. El satış değerini düşürdüğü için maddi değer kaybı oluşur. Değer kaybı tazminatı ile, araç sahiplerinin, kusurlu olmadıkları ya da doğru ifade ile kusursuzluklarına denk hasarlar ile ilgili, bu mağduriyetlerinin giderilmesi amaçlanmaktadır. 

Değer kaybı, aynı hasar onarım bedeli gibi ZMMS (Trafik Sigortası) teminatı içinde yer almaktadır. Yani kusurlu aracın Trafik Sigortası tarafından karşılanmaktadır.

Sigorta kurumları riziko sonucu oluşan hasarların onarım giderlerini araç sahiplerine ya da yetkili servise ödemekte ancak aracın kaza sebebi ile uğradığı değer kaybı ile ilgili tazminatları araç sahiplerinin doğrudan talepleri olmadığı müddetçe ödemekten kaçınmaktadır.

2. Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Araç değer kaybı hesaplamasında etkisi bulunan pek çok değişken vardır. Değişkenlerin bazıları araç, bazılarıysa araç kullanım şekliyle ilgilidir. Bu değişkenler aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

Üretim yılı

Hasar geçmişi ve niteliği

Kilometresi

Marka ve model bilgisi

Trafiğe çıkış tarihi

Pazar değeri bu hesaplamaya etki eden faktörlerden bazılarıdır.

3. Değer Kaybı Nasıl Karşılanır?

Aracınızdaki değeri karşılamak için değer kaybı ekspertiz raporu alarak değer kaybına neden olan kişiye ya da halefi olarak sigorta kurumuna ya da her ikisine dava açabilir, Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuruda bulunabilirsiniz.

4. Değer Kaybı Davalarında Zaman Sınırı Var Mı?

Araç değer kaybının tazmini için dava açabileceğiniz süre 2 yıl ile sınırlıdır. Zaman aşım süresi için kazanın gerçekleştiği tarih baz alınır. Aracınızdaki değer kaybının tahsili için 2 yıl içerisinde araç değer kaybı davası açmanız gerekir.

5. Kasko Değer Kaybını Karşılar Mı?

Kaza nedeniyle değer kaybına uğrayan araç tek olmayabilir. Kazada sorumluluğu bulunan kişilerin aracında da değer kaybı meydana gelebilir. Ancak trafik sigortası tek bir kişinin araç değer kaybını karşılar, bu kişi kazada sorumluluğu bulunmayan veya sorumluluk oranı az olan kişidir. Kazaya neden olan kişilerin güvencesi ise kasko sigortası olacaktır.

Kasko ve araç değer kaybı ilişkisine bakıldığında; genellikle kasko poliçeleri, onarım nedeniyle ortaya çıkan araç değer kayıplarını teminat altına almaz. Bu nedenle de kasko sigortasından talepte bulunulamaz. Ancak bazı sigorta şirketleri, kasko kapsamında araç değer kaybı güvencesine de yer vermektedir.