Kurumsal Giriş Bireysel Giriş
globe

Türkiye

Tüm Türkiyede

clock

7 gün 24 saat

Hizmetinizdeyiz

Kusur Dağılımı Değişimleri

  • Anasayfa
  • Kusur Dağılımı Değişimleri

1. Kazalarda Kusur Oranı Nasıl Hesaplanır?

Kaza kusur oranları Tramer yardımıyla belirlenmektedir. Kusur oranının belirlenmesi ile ilgili detaylara geçmeden önce ‘’Tramer’’ hakkında bilgi vermek yerinde olacaktır. 

Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi yani Tramer, Hazine Müsteşarlığına bağlı bir kuruluştur. Tramer’in amacı; trafikte bulunan araçlar için yapılabilecek araç sigortaları dalında, bilgileri tek bir elde toplamak, sağlıklı sigorta fiyatları sunulmasına destek olmak ve sigortacılık faaliyetlerinin etkin bir şekilde gerçekleştirilmektir. Böylece sigorta sektörüne olan güvenin yükseltilmesi ve yararının arttırılması hedeflenmiştir.

Hazine Müsteşarlığı, sadece maddi hasar ile sonuçlanan kazaların kaza tespit tutanağı ile düzenlenmesini yeterli görmüştür. Bu tutanak kazaya karışan araç sahipleri veya sürücülerin, kazanın oluşmasında ne kadar kusurlu olduklarını komisyon nezdinde değerlendirir. Araç sürücülerinin kazadaki kusur oranları %0, 50 ve %100 arasında görülür.

2. Kazalarda Kusur Oranı Belirleme İşlemi?

Kazalarda kusur oranı belirleme aşamaları aşağıdaki gibidir:

Kaza tutanakları ve kazanın boyutunu gösteren fotoğraflar sigorta şirketine ulaştığında, 3 iş günü içerisinde bir değerlendirme yapılır, belirlenen kusur oranı Tramer’e iletilir.

Taraflar kusur oranına itiraz etmek isterlerse 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine başvurmaları gerekir. 5 iş günü içerisinde itiraz edilmediği takdirde kusur oranı kabul edilmiş sayılır.

Tramer, sigorta şirketinin değerlendirmesiyle aynı fikirde olursa durumdan sigorta şirketini haberdar eder. Sigorta şirketlerinin uzlaşamaması halinde, Tramer içerisinde işleyen Tutanak Değerlendirme Komisyonu’na başvuru yapılır.

Durumu bir kez de Tutanak Değerlendirme Komisyonu değerlendirir ve karara vararak sigorta şirketine bildirir.

2014 Haziran Ayı’nda Hazine Müsteşarlığı’nın yeni genelgesiyle maddi hasarlı kazalar için doldurulması gereken kaza tespit tutanaklarında değişikliğe gidilmiştir. Bu yeni genelgeye göre; sigortalı 2 gün içerisinde itiraz etme hakkını kullanmadıysa yahut itiraz hakkı kabul edilmemişse, sigortalılar kusur oranlarına ilişkin itirazlarını yetkili mahkemelere veyahut Sigorta Tahkim Komisyon’una yapabilmektedir.

3. Kusur Dağılımı Hangi Sebeplerle Hatalı Olabilir?

Asıl olan kazanın asli ve tali yönlerinin araştırılmasıdır. Kazalarda kusur dağılımı çeşitli sebeplerle hatalı verilmiş olabilir.

Hatalı Beyanlar

Trafik işaret ve levhalarına dikkat edilmemesi

Doğru fotoğraf çekimi yapılmaması

Çizimlerin (kroki) düzgün yapılmaması

Yalnızca sözlü ifade ve beyanlara bakılarak tutanak tutulması

Kamera ve mobese kameralarına bakılmaması gibi etkenlerden söz edilebilir.

4. Kusur Dağılımını Değiştirmek Mümkün Müdür?

Hatalı olduğu düşünülen ve bunu temellendirebilecek deliller ortaya konulabilen kusur dağılımları uygun yöntemlerle başvuru yapıldığı takdirde değiştirilebilir. Ancak her halükarda zaman aşımı süresini kaçırmamak gerekmektedir.